Images-loading
Exkurze do ZZS HK

Exkurze do ZZS HK

Dne 17.6.2021 se 2. ročník zdravotnického lycea vydal s paní učitelkou Gaislerovou a Kapuciánovou do Hradce Králové, kde jsme společně navštívili Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje.

Nejprve jsme navštívili „centrální mozek“ Zdravotnické záchranné služby, kterým je Krajské zdravotnické operační středisko. Žáci si poslechli velmi poutavý a erudovaný výklad pana Vladimíra Šváby, vedoucího operátora, který je podrobně seznámil s tím, co se děje a jak to funguje, když se dovoláte na linku 155. Obeznámil je s tím, jak přesně musí operátor postupovat při přijetí hovoru a vysvětlil, jak je tato práce náročná.

Poté si nás převzal inspektor provozu pan Bc. Zdeněk Pikl, který nám názorně ukázal, co vše obsahuje vůz Rychlé záchranné pomoci a vysvětlil nám, proč se začal využívat tzv. setkávací systém, kdy lékař, pokud je třeba, dojede na místo tzv. malým sanitním vozem.

Ve druhé části exkurze jsme se přesunuli do míst, kde sídlí Letecká záchranná služba. Zde si nás převzal tiskový mluvčí pan Bc. Ivo Novák, který nám představil vrtulník LZS a osvětlil postup záchrany člověka při nutném zásahu vrtulníku. Někteří dobrovolníci si vyzkoušeli tíhu záchranářského batohu a pokusili se s ním uběhnout alespoň několik metrů, aby zjistili na vlastní kůži, kolik kilogramů musí záchranář táhnout na zádech. Dále zde žáci měli možnost podívat se také do útrob velkého sanitního vozu a seznámit se s veškerým jeho vybavením.

Pánové se nám plně věnovali a odpověděli na veškeré všetečné dotazy žáků. My bychom jim alespoň touto cestou chtěli poděkovat za naprosto famózní výklad a přiblížení tak náročné práce, jakou „záchranařina“, kterou musíte dělat s láskou a oddaností, je.