Images-loading
Erasmus+ Portugalsko

Erasmus+ Portugalsko

Erasmus + - Mobilita v Portugalsku

V termínu od 9. do 13. května 2022 se odehrála již druhá mobilita v rámci Erasmus+ projektu Friends of Environment. Tentokráte se čtyři studenti třetího ročníku zdravotnického lycea (v doprovodu dvou učitelek) vydali do portugalského města Santa Maria da Feira, kde se setkali s dalšími účastníky projektu: výpravou z Lotyšska, Belgie, Turecka, Francouzské Guyany a hostitelského Portugalska.

Tématem, které se prolínalo celou mobilitou, bylo Clean Water, Clean Life. V první fázi setkání jsme se dozvěděli základní informace o účastnických zemích, jejich školských systémech, školách účastníků a především informace o vodních zdrojích v jednotlivých zemích. Dále se studenti věnovali různorodým problémům spojeným s vodními zdroji a hledali jejich řešení. Již před odjezdem na setkání zorganizovala každá škola experiment, který měl zjistit, jak i nepatrné změny v chování jednotlivce ovlivní celkovou spotřebu vody a elektrické energie v domácnosti. Výsledky potom studenti interpretovali a porovnávali v průběhu setkání.

Portugalští hostitelé pro nás připravili i další zajímavý program – navštívili jsme čistírnu odpadních vod ve městě Madalena, úpravnu pitné vody ve vnitrozemí, uklidili nemalou část pláže v oblasti Esmoriz a také zavítali na místa, která s největší pravděpodobností v několika málo letech zaniknou vlivem zvyšující se hladiny moří a oceánů. K naší velké radosti se nám tak dostalo příležitosti strávit několik hodin na různých plážích a poznat způsoby, jakými Portugalsko bojuje proti zvyšující se hladině oceánu. Například ve městě Aveiro, které z jedné strany oblévá Atlantický oceán a z druhé Aveiro Lagoon, přiváží na pobřeží písek a staví písčité hráze, které by měly udržet vodu mimo obydlené oblasti. Dalším portugalským opatřením je ochrana stávajících písečných dun na pobřeží a to především tím, že duny mohou přirozeně zarůstat vegetací a písek z nich pak není větrem odnášen do vnitrozemí.

Na závěr naší cesty jsme obdrželi certifikáty pro účastníky projektu, rozloučili se s místními učiteli a část výpravy se vydala na prohlídku nedalekého města Porto. Ostatní si užili poslední volné odpoledne s hostitelskými rodinami a v sobotu se česká výprava vydala na cestu domů.

Čeští studenti oslnili svou výbornou znalostí angličtiny, schopností komunikovat a hledat řešení, nekonečnou energií, neutuchajícím optimismem a neustálým úsměvem na tváři.