Images-loading
Týden v Lotyšsku očima studentek ZL3 - Erasmus+

Týden v Lotyšsku očima studentek ZL3 - Erasmus+

15. ledna přišel Den D, my jsme si všechny sbalily svých pět švestek a vydaly se na dlouhou cestu do vzdálené Rigy. Naši výpravu jsme začaly v Praze, kde jsme při krátkém 3 hodinovém čekání na letadlo zdokonalovaly naši prezentaci o ovzduší v naší krásné zemi. Ve Varšavě jsme dojídaly buchtičky z letadla a v Rize jsme nahodily americké úsměvy od ucha k uchu, jelikož si nás vyzvedávaly naše rodiny. Po náročném dni jsme akorát v rodinách předaly dárky, šly se vykoupat, pomodlily se a šly spát.


V pondělí jsme se po vydatné cizokrajné snídani začali navzájem seznamovat. Po několika náročných hrách na jména a potřepaných rukou přišly prezentace. Jelikož někdo potřeboval nastavit laťku, Česko šlo jako první. Poté jsme si poslechli i o ostatních zemí a jejich problémech ohledně ovzduší. Když jsme byli všichni o něco víc vzdělanější, přišel oběd. Po posilnění myslí, jsme se šli podívat, jak to vlastně u nich na škole vypadá. Porovnávali jsme, kritizovali jsme, ale konec konců, u nás je nejlíp. Po podívané, jsme se vydali do Staré Rigy, kde jsme se jenom kochali. Riga si totiž na nás připravila krásné uličky, a ještě krásnější památky. Po prohlídce jsme den završili večeří v podniku jménem „Ezītis Miglā“.


V úterý nám sice počasí moc nepřálo, jelikož byl dost silný vítr, ale i přesto jsme se všichni dozvěděli, že i z odpadků se dá tvořit bohatství v podobě rajčat a okurek. Navštívili jsme totiž recyklační centrum „Getliņi EKO“, kde nám představili krásu v recyklování. Po dopoledni stráveném v centru, jsme se přesunuli na přednášku, kde nám paní představila do detailu, co to vlastně znečištění ovzduší je, jak jej měříme, koho se to týká, a hlavně jak tomu můžeme předejít. Když přednáška skončila, všichni jsme se přesunuli do muzea, kde jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedna mohla jít a kochat se krásou přírody. Jak kameny, tak všemožnými zvířaty. Ta druhá, si šla poslechnout hlavní dělení skupin v tématu znečišťování ovzduší. Po programu jsme šly utrácet darované groše v suvenýrech a zakončily jsme den na večeři, kde jsme si dali pořádně do nosu.


Ve středu dopoledne jsme si všichni zkusili krasobruslení na jejich ledním stadionu. Zkoušeli jsme nové triky, pohyby, a hlavně sbírání se ze země. Poté nás čekali workshopy ve škole, které stavěli na základu ohledně znečištění ovzduší. Nejenom, že jsme vytvořili ručně smog a saze, dokonce jsme si vytvořili naše vlastní auto, které jezdilo! A také nesmím zapomenout, že jsme zkoušeli vymyslet své vlastní výrobky, které by mohly předejít znečištění ovzduší. Program dovršil obědem a my se vydali do města, kde jsme se procházeli v nádherně osvětleném parku a poté jeli za kulturním zážitkem na hokej. Domácí vyhráli, takže ty omrzliny na nohách stály za to.


Ve čtvrtek jsme si jeli zpestřit týden doLīgatne Nature Trails“, kde jsme viděli veverky a sovy, až po medvědy, či rysy. Jelikož přes noc dost nasněžilo, příroda byla krásně pestrá a bílá. Po dlouhé procházce, jsme se pěkně všichni šli zahřát do blízké restaurace, kde jsme si pochutnali na výborném obědu. Když jsme dojeli zpět do Rigy a program skončil, my jeli na bowling. Ovšem tam v duchu plynulo pořekadlo: „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“!


V pátek jsme měli rekapitulační den, jelikož jsme vytvářeli prezentace o tom, co jsme se za ten celý týden naučili. Abychom to neměli tak jednoduché, všichni jsme byli náhodně rozděleni do pěti skupin, ve kterých jsme se museli nějak domluvit. Po úspěšném odprezentování jsme si dali oběd a pak měli chvíli volno, na psychickou přípravu. Jelikož program pokračoval v Lotyšském duchu - my tancovali. A to hodně. Po sléze, když skončil program, jsme zakončili den v únikových hrách. Byla tam různorodá témata, z filmů „Saw“, až po „Titanic“. I přesto, že se někdo bál více, jiný méně, všichni jsme si odpoledne užili.


V sobotu přišel krizový den, kdy jsme se musely se všemi rozloučit. Poté, co jsme všechno naházely zpátky do kufrů a s tíhou je zavřely, jsme jely na letiště. Emoce, které by se daly nožem krájet, okupovaly nás všechny. Ovšem se slanými tvářemi a galerií plnou nových vzpomínek jsme opustily Rigu.


                                                                                                                                                                Eliška Olosová, Valentýna Gezová a Anežka Maršálková