Images-loading
Míříme do světa

Míříme do světa

Míříme do světa! Stáže v zahraničícjsou pro naše studenty klíčové
Mladí rádi cestují a poznávají svět. Trutnovská zdravotnická škola je v tom výrazně podporuje. Ročně do zahraničí pošle více než padesátku studentů!

Jednou z možností, jak se můžou dostat při studiu do ciziny, jsou kratší, třítýdenní pracovní stáže. Každý rok na ně škola pošle přes dvacet studentů. „Například nyní máme čtyři studentky ve španělském Alicante. Další se připravují na stáže do Finska a Belgie,“ říká Roman Hásek, ředitel Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Trutnově.

Další příležitostí, jak poznat osobně světové zdravotnictví, jsou delší - dvouměsíční pracovní stáže. Pro řadu studentů je to jedinečná příležitost podívat se do světa, osahat si přitom „na vlastní ruce“ práci v nemocnicích a mít možnost porovnání s českým zdravotnictvím. „Velmi často zjistí, že to u nás není zas tak špatné, jak se občas říká,“ usmívá se ředitel Hásek.

Lákavá je i možnost poznat zahraniční školství. „Naši studenti jezdí na týdenní poznávací pobyty do zdravotnických škol po celé Evropě. Díky novému zapojení do vysokoškolského Erasmu můžeme studenty nyní posílat na stáže do škol po celém světě,“ připomíná projektová manažerka školy Miluše Matějcová, která má ve škole výměnné pobyty a stáže na starosti.

Zdrávka si v posledních letech vytvořila partnerství s několika klíčovými školami v devíti zemích světa. Kromě už zmíněných rovněž s Německem, Portugalskem, Lotyšskem či Polskem, a také s Tureckem a Francouzskou Guyanou. V jednání je spolupráce v Nizozemí. „V některých zemích máme dokonce i dvě partnerské školy,“ upozorňuje Hásek.

Šance vycestovat se školou do ciziny si studenti cení i z dalších důvodů. Mohou poznat jiné země, odlišné prostředí nebo kulturu. „Pro mnohé je to velký zážitek. Ne každý si totiž může dovolit cestu do zahraničí,“ tvrdí Hásek.

Ale pozor, necestují jen čeští studenti ven. Je to i naopak. Cizinci jezdí poznávat na trutnovskou zdrávku naše školství a české zdravotnictví. Pravidelně k nám přijíždějí na třítýdenní odbornou pracovní stáž studenti ze Španělska a Německa. Od příštího roku u nás budou i studenti z Finska a Belgie.

 „Všude máme velmi dobrou spolupráci, naši studenti tam jezdí na stáže a od nich zase k nám jezdí jejich studenti. Všichni si to chválí a vnímají to jako velmi přínosné,“ oceňuje Miluše Matějcová.

Podobné to je i mezi kantory. Čeští učitelé jezdí do ciziny do partnerských škol, a zahraniční zase k nám do Trutnova. „
Jsme držiteli speciální akreditace, která nám zaručuje snadnější přístup k financím potřebným pro odborné zahraniční stáže studentů i učitelů,“ dodává ředitel školy Roman Hásek.