Images-loading
Studenti Zdrávky s Erasmem v Turecku

Studenti Zdrávky s Erasmem v Turecku

V termínu 2. - 8. 10. vyrazila pětičlenná výprava ze "zdrávky" v Trutnově na skoro týdenní pobyt do Turecka. Dva učitelé a tři studenti čtvrtého ročníku třídy PS4A pobývali na začátku října v přímořském městě Silifke na východu Turecka. Program se uskutečnil v rámci projektu Erasmus+, který je zaměřen na péči o životní prostřední. Tématem našeho týdenního pobytu byl "Udržitelný turismus". Projektu se kromě naší školy účastní také střední školy z Portugalska, Belgie, Lotyšska, Francouzské Guyany a Turecka, které bylo tentokrát hostitelskou školou. Jednalo se už o čtvrtý výměnný pobyt v rámci tohoto projektu (v uplynulých měsících již navštívili učitelé a studenti naší školy Guyanu, Belgii a Portugalsko).
V rámci stanoveného tématu jsme v pěti dnech podnikli několik výprav do okolí města Silifke, které je místním turistickým centrem (byť sem jezdí na dovolenou především domácí turečtí obyvatelé, pro Evropany je lokalita poněkud "z ruky"). Navštívili jsme nedaleký skalní komplex "Heaven and Hell" (Nebe a Peklo), kdy jsme během několika desítek minut sestoupali z vrchu kaňonu kilometr dolů do hlubokých jeskyní. Lodí jsme se dopravili na dřívější pevnost - hrad uprostřed moře, který ční jako slavná televizní pevnost Boyard na dohled písečného pobřeží. Spolu se studenty jsme podnikli také výpravy zaměřené čistě ekologicky - místní učitelský sbor nás provedl chráněnou přírodní rezervací "Ptačí ráj" a vyjeli jsme také do hor, kde jsme trávili vzdělávací odpoledne v ekovesničce, která se snaží jít příkladem zdejším obyvatelům a veškeré energie na své fungování si zde vyrábí sama. Nechyběla také slavnostní návštěva starosty a hejtmana regionu Silifke. Součástí projektu byla také skupinová prezentace na téma "Jak by vypadal ekologicky dokonalý hotel". Studenti pracovali ve skupinách se žáky ze zahraničí a mohli tak vyzkoušet nejen uvádění získaných vědomostí o udržitelném turismu v praxi, ale také si mohli procvičit a zdokonalit svou angličtinu. Za odměnu nám zbyl čas se také vykoupat v místním čistém moři, které mělo na začátku října pro našince ještě neuvěřitelných 28 stupňů.
Domů jsme se vrátili se spoustou skvělých zážitků a také - samozřejmě - kupou suvenýrů. Studenti byli ubytováni v tureckých rodinách, takže mají rozšířené kulturní povědomí o diametrálních rozdílech života v české a v turecké domácnosti. I to bylo, věříme, velmi přínosnou zkušeností.
V lednu vyráží naši studenti do Lotyšska a závěrečný pobyt v rámci projektu Erasmus+ se bude konat v dubnu 2023 u nás v Trutnově.
Mgr. J. Sogel